Łuszczyca- jedna z najczęściej występujących chorób skóry

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, która charakteryzuje się stanem zapalnym i łuszczeniem skóry. Jest schorzeniem niezakaźnym i objawia się nadmierną produkcją naskórka. Przeciętny człowiek regeneruje naskórek w ciągu około 28 dni. W przypadku łuszczycy proces ten przebiega w ciągu zaledwie nawet 3-4 dni. Szacuje się, że na łuszczycę choruje około 1-3% ludzi na świecie i dotyka ludzi we wszystkich grupach wiekowych, jednak częściej dorosłych, w równym stopniu kobiety i mężczyzn. W wielu przypadkach łuszczyca dziedziczona jest rodzinnie, jednak jej sposób dziedziczenia nie jest do końca poznany.

rozwój-łuszczycy1

Objawy zmian łuszczycowych mogą się różnić w zależności od jej rodzaju. Najczęściej to czerwone, pogrubione zmiany na skórze tzw. wykwity, zwykle w kolorach czerwoności. Są one wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Zmiany łuszczycowe mogą mieć jednak zróżnicowany wygląd i formę. W zależności od rodzaju łuszczycy mogą być to przykładowo pojedyncze czerwone zmiany, zmiany pokrywające znaczną część ciała, czy też zmiany w postaci krostek ropnych.

Łuszczyca    Łuszczyca-choroba

Zmiany łuszczycowe mogą też przybrać postać srebrzystych łusek. Jest to nadprodukcja naskórka, która jest wypychana do górnej powierzchni skóry zbyt szybko. Dlatego ta warstwa obumiera i przekształca się w łuskę, która gdy już wyschnie najczęściej odpada od zmiany łuszczycowej.

Bardzo charakterystycznym objawem łuszczycy jest świąd zmian skórnych. Duży odsetek chorych doświadcza swędzenia wykwitów. Świąd częściej występuje przy nieleczonych zmianach. W przypadku bardzo silnego świądu może on skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie oraz wywoływać znaczny dyskomfort.

Najczęściej występują na łokciach, kolanach i nogach, skórze głowy pokrytej włosami, twarzy, dłoniach, stopach oraz w dolnej części pleców. Mogą jednak pojawić się w dowolnej części ciała dotykając także paznokci, genitaliów czy jamy ustnej.

łuszczyca2  luszczyca-ramienia

W przypadku łuszczycy leczenie rozpoczyna się od leczenia zewnętrznego miejscowego, które jest dwuetapowe. Pierwszą czynnością jest pozbycie się nagromadzonej łuski. Najczęściej stosuje się do tego celu maści salicylowe, które skutecznie usuwają nagromadzony, martwy naskórek. Przy pozbywaniu się łusek należy zachować ostrożność i nie dopuścić do podrażnienia zmian. W drugim etapie leczenia zewnętrznego przechodzimy do właściwego leczenia zmian chorobowych. Po pozbyciu się łuski stosuje się maści, kremy i płyny miejscowo, na ogniska łuszczycowe. Ich działanie polega na zahamowaniu rozwoju i podziału komórek skóry. Doskonałym preparatem stosowany w leczeniu łuszczycy jest Maść z Konopi Forte firmy Herbamedicus http://masczkonopi.pl/. Zawarte w maści ekstrakty fiołka wonnego, fiołka trójbarwnego, łopianu czy olejku melisowego skutecznie łagodzą podrażnienia występujące na skórze. Również olej konopny, którego zawartość w maści przekracza 30% ma wyjątkowo skuteczne działanie przeciwalergiczne, co wpływa na szybką regenerację skóry, stymuluje do poprawy jej wyglądu.

Konopna

Leczenie objawów łuszczycy może trwać od kilku do kilkunastu tygodni i może być często uciążliwe dla samego chorego. Maści często są tłuste, brudzą ubrania i czasem także nieprzyjemnie pachną. Do tego trzeba zaznaczyć, że aby leczenie przyniosło efekt należy smarować się codziennie (lub często kilka razy dziennie).  Dlatego warto zaznaczyć, że Maść z Konopii Forte firmy Herbamedicus  bardzo łatwo się rozprowadza na skórze i nie pozostawia tłustej warstwy po nałożeniu. Również bardzo dobrze się wchłania. W przypadku, gdy leczenie zewnętrzne nie daje oczekiwanych rezultatów lub łuszczyca ma charakter ciężki stosuje się inne metody leczenia jak fototerapia czy leczenie biologiczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *