Ćwiczeniaćwiczenia rozluźniające1 rozluźniające po treningu

W przypadku wielu osób regularnie ćwiczących, ćwiczenia rozluźniające po treningu są najbardziej zaniedbywaną rutyną. Wielu z nas skupia się na rozgrzewce, by przygotować się na ciężki trening, ale zaniedbuje wprowadzanie ciała z powrotem w stan spoczynku, ochładzając je. Okres chłodzenia ciała po treningu pozwala mu bezpiecznie i gładko przejść ze stanu wysiłku do stanu spoczynku. Możesz myśleć o tym jak o przeciwieństwie rozgrzewki, odwzorowującej proces rozgrzewania, ale w przeciwnym kierunku.

  • Ćwiczenia rozluźniające mają na celu:
  • poprawę postawy, zmniejszenie bólu i zapobiegnięcie przyszłym urazom,
    przywrócenie mięśni do ich odpowiedniej długości oraz napięcia, bezpieczne przejście do stanu spoczynku, (rytm bicia serca, ciśnienie krwi )
  • zwiększenie elastyczności
  • pozbyciu się zakwasów,
  • zapobieganie możliwym nieprzyjemnym efektom ubocznym ćwiczeń jak zawroty głowy i mdłości,  spowodowanym tym, że krew odpływa do kończyn dolnych.
  • skupia na głębokim oddychaniu by zwiększyć dotlenienie organizmu.

CwiczeniaOddechoweOchłonięcie po ćwiczeniach jest bardzo proste. Najlepiej poświęcić na nie około 10 minut. Stretching statyczny to ćwiczenia, które polegają na rozciąganiu mięśni podczas spoczynku (tzn. na wyizolowaniu grupy mięśniowej w odpowiedniej pozycji i utrzymaniu tej pozycji przez jakiś czas), a następnie na ich rozluźnieniu. W tym czasie najlepiej wykonać 5-8 ćwiczeń. Należy wykonać po jednej serii każdego ćwiczenia (10 powtórzeń), przechodząc płynnie od jednego do drugiego. Pierwszą fazą danego ćwiczenia rozciągającego jest napinanie poszczególny mięśni przez 15-30 sekund (należy uważać, aby nie doprowadzać do uczucia bólu, ponieważ grozi to rozerwaniem tkanek), a drugą 2-5 sekundowe rozluźnienie. Podczas ćwiczeń należy pamiętać o spokojnym, głębokim oddychaniu.

koska-masc-sport-relax-150-ml Po wysiłku związanym z uprawianiem sportu, najlepiej po umyciu, warto posmarować ciało Końską maścią SPORT – RELAX od firmy Herbamedicus. Jest to balsam ziołowy stworzony specjalnie dla aktywnych sportowców. Jego działanie chłodzące pomaga dokładnie rozkurczyć mięśnie, wywołuje uczucie rozluźnienia i pomaga w szybszej regeneracji. Składnikami tego balsamu są ekstrakty roślinne (np. żywokost, kasztan, jałowiec). Regularny masaż balsamem Relax rozluźnia napięcie mięśniowe oraz redukuje przeciążenie. Kompleks magnezu z wyciągami z grążelu i lotosu pomaga w zapobieganiu skurczom mięśni.

Ratunek na siniaki i stłuczenia

Każdy, kto uprawia jakiś sport wie doskonale czym są siniaki i stłuczenia oraz jak mogą one uprzykrzać nam życie. Czy to snowboard, paintball czy trenowanie jakiejś sztuki walki – prawie zawsze wracamy do domu obolali i potłuczeni.

Siniak jest krwiakiem, czyli odmiennie zabarwioną skórą, która świadczy o powstaniu niewielkiego wylewu krwi do wnętrza ciała. Powstaje on na skutek uderzenia, stłuczenia bądź intensywnych ćwiczeń fizycznych. W wyniku urazu dochodzi do pęknięcia drobnych naczyń krwionośnych, z których krew „wylewa się” pod skórą.

siniaki2Siniak po 7-10 dniach zwykle zostaje wchłonięty do krwiobiegu, co poprzedzone jest jego stopniowym blednięciem. Początkowo ciemnoczerwony zmienia barwę na siną, zielonkawą i żółtą.

Zmiana koloru związana jest z rozkładem składników krwi, głównie hemoglobiny, barwnika czerwonych krwinek.

Gdy już dojdzie do stłuczenie i chcesz zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia krwiaka przyłóż zimny okład, który spowoduje obkurczenie drobnych naczyń krwionośnych, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się krwiaka i zmniejszy odczuwany ból i wykonaj delikatny masaż w obolałym miejscu.

StłuczeniaSiniak zostaje zwykle samoistnie wchłonięty przez organizm w ciągu 7-10 dni. By przyspieszyć proces wchłaniania się siniaka warto sięgając po specjalistyczne preparaty, np. żele i maści na stłuczenia. Składnikami tych specyfików są zwykle wyciągi roślinne, m.in. z arniki górskiej, kasztanowca czy żywokostu, ułatwiające gojenie krwiaków. Idealnym preparatem jest Końska Maść Chłodząca firmy Herbamedicus . Maść ta jest unikatowym balsamem ziołowym wyprodukowanym z 25 ekstraktów ziołowych i roślinnych. Występuje ona w wielu pojemnościach. Są to opakowania 250ml, 500ml a także bardzo poręczne, zwłaszcza teraz w okresie ferii zimowych, 30ml saszetki.

  W momencie kiedy występuje nadmierna skłonność do powstawania siniaków (np. na skutek masażu) świadczyć to może o zaburzeniach układu krwionośnego i warto się wówczas udać do lekarza. O poradę warto się również zwrócić w przypadku, gdy krwiakowi towarzyszy ból oraz obrzęk, a także w przypadku, gdy krwiak jest rozległy.

 

MAGNEZ – minerał niezbędny w życiu każdego sportowca

Magnez to minerał , który odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego. Pełni ważną rolę w tworzeniu energii, której w dużych ilościach do pracy potrzebują zarówno mięśnie, jak i mózg. To organy, które w naszym ciele pracują najbardziej intensywnie, dlatego najsilniej odczuwają niedobór magnezu.

  skurcz-lydki-264x248Skurcze mięśni są objawem niedoboru magnezu. Z nagłym skurczem mięśni, na przykład łydki albo ramienia w prosty sposób można sobie poradzić. Wystarczy intensywnie poruszać palcami nóg, zrobić masaż albo gorący kompres. By skurcze bolesne i dokuczliwe przestały zaskakiwać, trzeba zadbać o właściwy poziom magnezu w organizmie.

Na utratę magnezu w organizmie bardzo duży wpływ ma stres oraz ciężkie treningi, gdyż minerał ten przekłada się na energię i pracę mięśni podczas ćwiczeń. Obniżona zawartość magnezu w organizmie prowadzi do skurczów: mięśni (na przykład łydek), naczyń wieńcowych i mózgowych. W efekcie może to doprowadzić do nadciśnienie, przyspieszonej, arytmicznej pracy serca i uderzeń gorąca. Wszystko to przekłada się na jakość i wydajność ćwiczeń, które wykonujemy.

Chcąc osiągnąć sukcesy w sporcie, a jednocześnie dbać o zdrowie, nie powinniśmy zapomnieć o dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości magnezu. Doskonałym rozwiązaniem jest oczywiście wysokozmineralizowana woda oraz spożywanie zielonych części roślin, kaszy gryczanej, soi,roślin strączkowych oraz orzechów.

Codzienną dietę warto uzupełniać suplementami diety, które zawierają magnez i witaminę B6, która ułatwia wchłanianie się pierwiastka w organizmie.

Dodatkowo po wysiłku fizycznym warto posmarować ciało

Końską Maścią SPORT Relax firmy Herbamedicus

Jest to balsam ziołowy stworzony specjalnie dla aktywnych sportowców, z dodatkiem magnezu. Balsam należy stosować po wysiłku fizycznym, najlepiej po umyciu. Wystarczy nanieść odpowiednią ilość balsamu na partie mięśniowe i lekko wmasować.

Działanie chłodzące maści pomaga dokładnie rozkurczyć mięśnie, wywołuje uczucie rozluźnienia i pomaga w szybszej regeneracji.

Składnikami balsamu są ekstrakty roślinne np. żywokost, który działa korzystnie na stłuczenia i siniaki, natomiast wyciąg z kasztanowca, ekstrakt z arniki, olejek cynamonowy i eukaliptusowy stanowią szerokie spektrum substancji oddziałujących przeciw zmęczeniu mięśni oraz systemu naczyniowego.

Regularny masaż balsamem SPORT Relax rozluźnia napięcie mięśniowe oraz redukuje przeciążenie. Kompleks magnezu z wyciągami z grążelu i lotosu pomaga w zapobieganiu skurczom mięśni.

Guarana postawi Cię na nogi!!

Dzisiejsze czasy charakteryzują się zawrotnym tempem życia. Ciągły pospiech, niedosypianie, natłok obowiązków, sprawiają, że jesteśmy wyczerpani nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście odpoczynek i wyciszenie, na który nie zawsze możemy sobie pozwolić.

Jak zwiększyć aktywność organizmu, aby mu nie zaszkodzić? Jednym z najbardziej efektywnych sposobów jest zastosowanie guarany. Jest to pnącze występujące w Ameryce Południowej, w dorzeczu Amazonki. Roślina ta ma białe kwiaty i jaskrawe, czerwone owoce, które kryją czarne nasiona. To właśnie one posiadają energetyzujące właściwości, które zawdzięczamy zawartym w nich alkaloidom purynowym: kofeinie (4-6%), teobrominie, teofilinie. Zawarta w nasionach guarany kofeina jest nawet 3 razy większa niż w nasionach kawy.

Paullinia_cupana_-_Köhler–s_Medizinal-Pflanzen-234 Stosowanie guarany pozwala zredukować skutki zmęczenia zarówno fizycznego, jak i psychicznego, podnosi poziom energii, ogranicza uczucie senności i zmęczenia, zwiększa zdolność koncentracji. Szczególnie polecana jest w okresach intensywnego wysiłku fizycznego, w celu zwiększenia wytrzymałości, podczas wytężonej pracy umysłowej, aby zredukować uczucie zmęczenia oraz senność.

By wyjść naprzeciw oczekiwaniom ludzi uprawiających sport, firma Herbamedicus wprowadziła do swojego asortymentu Końską Maść Rozgrzewającą Sport- START . Jest to balsam ziołowy przystosowany do potrzeb osób aktywnych fizycznie. Poprawia on ukrwienie i tym samym rozgrzewa określone miejsca ciała, a to z kolei powoduje, że wybrane partie mięśni stają się przygotowane do wyczynów sportowych przy zmniejszonym ryzyku urazów. Balsam zawiera ekstrakty z ziół np. żywokost lekarski, kasztanowiec i jałowiec.  Niektóre składniki wchodzące w skład balsamu zawierają substancje, o których wiadomo, że przynoszą ulgę przy bólach stawów, mięśni i kręgosłupa oraz przy nadwyrężeniu mięśni. Ekstrakt z guarany wspomaga wydajność i uśmierza ból. Maści tej używa się w ramach przygotowań do uprawiania sportu. Wystarczy nanieść określoną ilość balsamu Start na wybrane partie mięśni i lekko wmasować.

Glukozamina dla cierpiących na choroby zwyrodnieniowe stawów

Zwyrodnienie stawów często utożsamiane jest z chorobą, z którą zmagają się osoby starsze. Nie da się jednak zaprzeczyć, że problemy ze stawami dotykają coraz młodszych pacjentów. Naturalne wydaje się więc poszukiwanie rozwiązań, które pozwalają zarówno na ich leczenie, jak i na zapobieganie dalszemu rozwojowi zmian zwyrodnieniowych.

zwyrodnienie-960x300Do niedawna wśród lekarzy dominowało przeświadczenie o tym, że zmiany zwyrodnieniowe powinny być leczone wyłącznie objawowo. Zakładano, że skoro chrząstka stawowa się nie regeneruje, nie ma powodu do tego, aby koncentrować się na wysiłkach mających na celu przywrócenie jej dawnych właściwości. Podobne leczenie rzeczywiście łagodziło dolegliwości bólowe, sprawiało jednak, że pacjenci nieustannie musieli zmagać się z problemami poważnie utrudniającymi im normalne funkcjonowanie.

Chrząstka stawowa ze swoją dużą odpornością na tarcie przyczynia się do tego, że intensywny wysiłek nie ma zgubnego wpływu na kości. Pomaga też w absorbowaniu wstrząsów, dzięki czemu można biegać, pływać lub jeździć na rowerze Należy pamiętać o skłonności chrząstki do „wycierania się” oraz to, że trudno liczyć na to, że dojdzie do jej regeneracji. Co ważne, uszkodzenie chrząstki stawowej nie musi być wcale procesem gwałtownym, a w przypadku osób uprawiających sport najczęściej dochodzi do niego na skutek kolejnych mikrourazów, z których nie zdają sobie one nawet sprawy.

Problemy ze stawami  nie dotykają wyłącznie sportowców. Doświadczają ich również osoby starsze, które często muszą zmagać się z tego tytułu nie tylko z przejmującym bólem, ale również z wyjątkowo poważnymi trudnościami z poruszaniem się. W ich przypadku przyczyną problemów ze stawami jest przede wszystkim wiek.

Glukozamina występuje w swojej naturalnej postaci nie tylko w chrząstkach stawowych, ale również w wiązadłach oraz ścięgnach. Suplement diety od firmy Herbamedicus Arthrorevital Complex http://arthrorevital.pl/  to unikalna, szwajcarska odżywka dla stawów. Jako jedyny taki preparat, zawiera 14 składników wpływających na sprawność Twoich stawów! Oryginalna receptura tego preparatu została stworzona na podstawie najnowszych odkryć współczesnej nauki i wzbogacona o takie składniki jak glukozamina, chondroityna oraz żelatyna farmaceutyczna. Zawiera ona również wyważony kompleks 11 ekstraktów ziołowych, tj.skrzyp polny, poziewnik pstry, rdest ptasi, podagrycznik pospolity, wierzbownica, ostropest plamisty, tarczyca bajkalska.

Nie powinniśmy zwlekać z włączeniem glukozaminy do naszej diety aż do czasu, w którym zaczniemy odczuwać poważne problemy ze stawami. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że niektórych zmian zwyrodnieniowych rzeczywiście nie da się zatrzymać, dobrze więc, jeżeli relatywnie szybko zdecydujemy się na działania profilaktyczne. Naturalnym wydaje się więc dążenie do tego, aby uzupełniać dietę o ten składnik.

Weekend majowy na rowerze

Z racji zbliżającego się weekendu majowego pewnie każdy z nas zastanawia się jak mógłby go interesująco spędzić. Dla osób lubiących spędzać wolny czas aktywnie idealnym rozwiązaniem będzie rowerowa majówka. Gdy przyroda budzi się do życia, robi się bardziej zielono, a w ciepłym wietrze czuć zapach zbliżającego się lata, wszyscy jakby budzą się z zimowego snu. Dlatego wycieczka na rowerze w długi majowy weekend przypadnie do gustu niejednemu łaknącemu przygód na łonie natury.

         FOTKA 1Rowerowa majówka może być fantastyczną przygodą dla całej rodziny. Ważne by odpowiednio się do niej przygotować.

Najważniejsze to zadbać o stan techniczny naszego roweru. Z odpowiednim wyprzedzeniem powinniśmy więc zafundować naszym jednośladom generalny przegląd obejmujący regulację hamulców i przerzutek, czyszczenie i smarowanie łańcucha oraz dokręcenie wszystkich części.  Planując wycieczkę na rowerze w weekend majowy nie można zapomnieć o kasku ochronnym na głowę, oraz niezbędnych narzędziach przydatnych w razie uszkodzenia którejś z części roweru. Wyposaż również rower we wszystkie elementy oświetleniowe wymagane przez kodeks drogowy.

Majówka2Po sprawdzeniu kondycji roweru powinniśmy również zatroszczyć się o własną kondycję fizyczną. Wypad rowerowy za miasto to dobry moment na rozgrzewkę przed właściwym wyjazdem. Wybierzmy ćwiczenia dzięki którym możemy wzmocnić mięśnie nóg. Planując trasę rodzinnego wyjazdu rowerowego powinniśmy wziąć pod uwagę możliwości najmłodszych. Dla dzieci najlepszy moment na rozpoczęcie samodzielnych rowerowych podróży to 10-11 lat. Najmłodsze dzieci można wozić w specjalnych rowerowych krzesełkach.

Mimo dbałości o najdrobniejsze szczegóły, każda rowerowa wyprawa wiąże się z pewnym ryzykiem. Bardzo łatwo może dojść do zderzenia czy upadku. Warto wtedy zaopatrzyć się w Końską Maść Chłodzącą w saszetkach firmy Herbamedicus  Jest to niewielka saszetka, zawierająca 30 ml maści w której skład wchodzi unikalna mieszanka 25 ziół przynoszących natychmiastową ulgę w przypadku bólu stawów, mięśni. Balsam szybko wywołuje intensywne orzeźwienie oraz pobudza krążenie krwi, co powoduje zwiększenie skuteczności działania substancji aktywnych, a tym samym przyśpiesza rekonwalescencję po stłuczeniach czy skręceniach.

Dla wszystkich miłośników aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu rower okaże się doskonałym narzędziem do tego, by miło i ciekawie spędzić zbliżający się weekend majowy. Rower dostarczy niezapomnianych przeżyć przy jednoczesnym podziwianiu przyrody.

Nie zwlekaj i w drogę! 🙂

Rozgrzewka przed treningiem

Prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka ma olbrzymi wpływ na uniknięcie urazów i skuteczniejszy trening. Często ten bardzo ważny aspekt pomijany jest przez młodych adeptów sportów siłowych. Częsty jest widok gdy ludzie wchodzący na siłownie od razu idą w stronę ciężarów. Chwilę robią wymachy ramion, kilka przysiadów, kręcenie nadgarstków i mają złudne wrażenie że, są gotowi do dźwigania żelastwa. Właśnie brak odpowiedniej rozgrzewki, prawidłowo przeprowadzonej jest główna przyczyną i powodem kontuzji. Jeżeli poświęcimy czas aby wykonać prawidłowo rozgrzewkę spowoduję to że, nasze mięśnie będą dobrze rozgrzane. Przez co nasz trening będzie bardziej wydajny, substancje odżywczo-energetyczne w odpowiedni sposób zaczną napływać do organizmu a najważniejsze zminimalizujemy jak tylko się da możliwość wystąpienia kontuzji na treningu.

rozgrzewka

Rozgrzewkę dobrze jest zacząć truchtu, podskoków czy innych mocno energochłonnych ćwiczeń, po to by układ krążenia zaczął pracować “na zwiększonych obrotach” i krew szybciej dostała się do pracujących mięśni. Pobudzi się w ten sposób również doskonale układ oddechowy i to zapewni odpowiednie dostawy tlenu i podniesie gotowość do wysiłku z obciążeniem. Następnie możemy zabrać się za proste ćwiczenia karku, barków, ramion, nóg i tułowia. Zaczynamy od najmniejszych grup mięśniowych np. kręcenie nadgarstkami, skręty karku, tułowia. Następnie przechodzimy do mięśni barków, ramion a dopiero pod koniec nogi i tułów. Znakomitym rozwiązaniem jest wprowadzenie do rozgrzewki ćwiczeń rozciągających, które polegają na naciąganiu poszczególnych partii mięśni.

biceps06Rozgrzewka ogólna nie powinna być zbyt intensywna by nie spowodowała nadmiernego uszczuplenia energii potrzebnej do przeprowadzenia skutecznego treningu z obciążeniem. Mogło by to obniżyć efekty w budowaniu masy bądź siły a nawet narazić na kontuzje. Dlatego ważne jest by w czasie rozgrzewki powinno się być skoncentrowany na czekającym treningu według założonego planu i skupić się najbardziej na tych partiach ciała, które wezmą aktywny udział w danym treningu z obciążeniem.

               brzuch

Podczas rozgrzewki ogólnej nie potrzebujemy używać dodatkowych obciążeń ale raczej wykonać dużą ilość ruchów w każdym stawie. Tempo i zakres tych ruchów powinien być tak dobrany by nie wywołać bólu. Efektem powinno być odczucie ciepła i większej swobody ruchu. Dodatkowym sposobem na rozgrzanie mięśni jest posmarowanie ciała, szczególnie stawu barkowego, ramion, pleców czy kolan, balsamem torfowym firmy Herbamedicus Unicatum Chondro http://www.unicatum.cz/pl/ . Jest to balsam, w skład którego wchodzi kasztanowiec, który ma silne działanie rozgrzewające. Balsam ten możemy również stosować po ćwiczeniach i delikatnym masażem zrelaksować przeciążone mięśnie i stawy.

HERBAMEDICUS_Unicatum3

Czas który przeznaczymy na rozgrzewkę i rozciąganie na pewno pozwoli uniknąć nam wielu nieprzyjemnych chwil na siłowni, które wywołane są kontuzjami i innymi urazami wynikającymi ze złego podejścia do treningu. Pamiętajmy że, wstępne pobudzenie mięśni do pracy nie tylko usprawni nasz trening lecz również odpowiednio pobudzi nasz układ sercowo-naczyniowy. Celem rozgrzewki powinno być również podniesienie temperatury ciała w takim stopniu aby proces ten nie przeciążył naszego organizmu i nie wywołał zmęczenia.

Przygotuj swoje ciało do sportów zimowych­­­

Sezon snowboardowy i narciarski tuż, tuż. Nareszcie! 🙂

Miłośnicy białego szaleństwa, pasjonacji snowboardu, nart zjazdowych i biegowych, fani zjeżdżania i szusowania, królowie stoków i nartostrad już zacierają ręce i wypatrują aż zacznie prószyć śnieg. Już wybieramy idealne miejsce, godzinami przeglądamy oferty najnowszego sprzętu, przymierzamy z zapałem najmodniejsze ubiory na stok. A jak już zacznie śnieżyć, to przypinamy narty i albo jest po prostu niepowtarzalnie, cudownie, albo już na samym początku pojawia się problem, bo nasze nieprzygotowane na taki wysiłek ciało odmawia nam posłuszeństwa.

Narty2Nadchodzi długo wyczekiwany urlop i pędzimy w góry. Pierwszego dnia dajemy sobie w kość jak nigdy przez ostatnie długie miesiące i nagle… bolą nas kolana, albo, co gorsze, zdarza się kontuzja! Przez kolejne dni odczuwamy duży dyskomfort i ból, ponieważ po raz pierwszy od niepamiętnych czasów bardzo intensywnie używaliśmy mięśni ud i łydek. Mamy zakwasy- największy problem sezonowych narciarzy i snowboardzistów, którzy całe dnie siedzą za biurkiem przed komputerem, mało się ruszają, stronią od ćwiczeń fizycznych.

Co zrobić, żeby aktywny urlop upłynął nam w dobrej kondycji i w jeszcze lepszym humorze? Trzeba odpowiednio przygotować nasze ciało poprzez trening i masaże.

Warto tutaj podkreślić, że nie chodzi o krótkotrwały trening tuż przed planowanym wyjazdem w góry, ponieważ to wręcz może zaszkodzić. Zacznijmy już teraz, kiedy do ferii mamy jeszcze trochę czasu, a nasz organizm zdąży przygotować się już do wysiłku.

happy couple on ski vacationNa początku naszych przygotowań do sezonu należałoby ćwiczyć 3 razy w tygodniu. Potem stopniowo wydłużać i intensyfikować trening do 4 lub 5 razy w tygodniu, szczególnie w ciągu 2 ostatnich tygodni przed wyjazdem w góry.

Trening powinien składać się z trzech obowiązkowych komponentów: rozgrzewki( którą warto połączyć z masażem), treningu właściwego oraz rozciągania.

Rozgrzewka–  to absolutnie kluczowy element wszystkich ćwiczeń fizycznych, dzięki któremu następujący po niej trening właściwy jest bezpieczniejszy i skuteczniejszy. Zbyt często o tym zapominamy, a wystarczy 10 minut ćwiczeń rozgrzewających, żeby reszta treningu miała sens. Mogą to być podskoki, krążenie ramion i wymachy nóg, skłony oraz przysiady. Następnie masujemy barki, ramiona, łokcie i kolana.

Trening właściwy– poświęcamy mu ok. 40-45 minut. Wykonujemy ćwiczenia na wszytskie partie ciała zaczynając od wzmocnienia mięśni nóg, brzucha a kończąc na mięśniach grzbietu. Mogą to być przysiady na jednej nodze, przeskoki z przysiadem, „brzuszki”, nożyce ramionami w leżeniu przodem. Starajmy się by, z każdym dniem wykonywać więcej powtórzeń. Praca nad wydolnością aerobową to sama przyjemność, można popuścić wodze fantazji i zaszaleć na świeżym powietrzu. Uprawiamy jogging, podbiegamy i zbiegamy z górki. Dobra jest jazda na rowerze. Przy złej pogodzie można wykorzystać rower stacjonarny lub bieżnię.

Rozciąganie– po wysiłku ważne jest rozciągnięcie przykurczonych podczas ćwiczeń mięśni oraz powrót organizmu do normalnego tętna. Dlatego zawsze warto wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Wystarczy położyć się na plecach i wyprostować ciało na całej jego długości, następnie usiąść i sięgnąć rękami stóp. Ćwiczenia te łączymy ze spokojnym, głębokim, kontrolowanym oddychaniem.

Przed każdym treningiem oraz przed wejściem na stok, warto poświęcić chwilę, by posmarować ciało Końską Maścią rozgrzewającą firmy Herbamedicus http://www.herbamedicus.pl/produkty/dla-radosci-z-ruchu/konska-masc-rozgrzewajaca . Maść w 100% skomponowana jest z naturalnych składników, których kombinacja świetnie sprawdza się jako środek rozgrzewający mięśnie i stawy przed intensywnym wysiłkiem fizycznym. Maść najlepiej jest wcierać w ciało w formie rozgrzewającego masażu.

km_rozgrzewajaca_125ml_bok_PL
Dla osób, które nie lubią uczucia lepkości po użyciu maści proponujemy Końską Maść w formie rozgrzewającego wyciągu spirytusowego   Dzięki temu, że alkohol zawarty w preparacie wyparowuje po aplikacji, substancje czynne szybciej przedostają się do naskórka i przyśpieszają działanie preparatu.

rozgrzewajacy-wyciag-z-ziol-400-ml

I tak powolutku zbliżamy się do naszego wyjazdu na snowboard lub narty, przygotowani jak nigdy dotąd. Tym razem mięśnie nie odmówią nam posłuszeństwa, maksymalnie wykorzystamy czas wolny i piękne okoliczności przyrody, ciesząc się szaleństwem na białym stoku bez zadyszki, kontuzji, bólu mięśni i stawów. Czego serdecznie życzymy. Obozy narciarskie, wyjazdy snowboardowe, Alpy czekają…

Widzimy się na stoku! 🙂

Aktywność fizyczna osób starszych 

Młodość… To były czasy! A człowiek sprawniejszy na ciele i duchu, a przede wszystkim samodzielny w wykonywaniu codziennych czynności. Niestety tak zostaliśmy stworzeni, że nasze ciało i umysł podlegają nieustannym procesom przemian, a z czasem ulegają stopniowej degradacji.

FOTKA 1

Z wiekiem doświadczamy coraz więcej schorzeń, które odciskają swoje piętno na naszym układzie ruchu. W konsekwencji, jako osoby starsze, jesteśmy o wiele bardziej narażeni na różnego rodzaju wypadki i choroby. Nie oznacza to jednak, iż powinniśmy więzić samych siebie w domu i tym samym izolować się od innych – wręcz przeciwnie!

Badania niezbicie pokazują, że należy przywrócić starszym osobom „chęć” do uprawiania adekwatnych do wieku ćwiczeń fizycznych, ponieważ nie ma żadnych biologicznych barier, które by taką aktywność mogły wykluczać.

Wiele starszych osób wierzy, że ćwiczenia fizyczne nie są im potrzebne, a wśród przyczyn niechęci do aktywności fizycznej u starszych osób dostrzega się szczególnie przeświadczenie, że są wyjątkowo słabi i wątli, uważają , że już nie potrzebują ruchu w tym wieku, myślą, że ćwiczenia fizyczne są dla nich niebezpieczne i grożą kontuzjami.

Fotka 2

Pisząc o aktywności ruchowej starszych ludzi nie mam na myśli by nagle spakowali w plecak ręcznik i trampki i poszli na siłownie podnosić ciężary, lecz by wyszli na długi spacer do lasu, by wsiedli na rower, poszli na basen czy też zwyczajnie na działkę lub ogródek.

By przygotować mięśnie do wysiłku dobrym rozwiązaniem jest posmarowanie ciała końską maścią http://www.herbamedicus.pl/produkty-pl/koska-ma-rozgrzewajca rozgrzewającą, w skład której wchodzi 25 ziół. Działa ona niczym skuteczny środek zapobiegawczy dla rozgrzania układu mięśniowo-szkieletowego. Podobnie działającym preparatem jest balsam torfowy Unicatum Chondro . Jego zbilansowany skład torfu, żywokostu lekarskiego, jałowca zwyczajnego czy kasztanu gwarantują silne działanie o szerokim spektrum.

Fotka 3U osób starszych szczególną uwagę należy zwrócić na stawy. W stawach (tak jak w łożyskach wielu maszyn) największym problemem jest tarcie i dlatego powierzchnie stawowe kości pokryte są bardzo odporną na ścieranie chrząstką szklistą. Ale pomimo tego z biegiem czasu nasze stawy stają się bardziej podatne na coraz większą ilość urazów, kontuzji oraz chorób. By wspomóc nasze stawy na rynku można znaleźć doskonały suplement Arthrorevital Comlex http://arthrorevital.pl/ . To unikalna, szwajcarska odżywka, której oryginalna receptura została stworzona na podstawie najnowszych odkryć współczesnej nauki i wzbogacona o takie składniki jak glukozamina, chondroityna oraz żelatyna farmaceutyczna– podstawowe składniki układu stawowego. Zawiera również wyważony kompleks 11 ekstraktów ziołowych. Chroni, odżywia i odnawia chrząstkę stawową, zmniejsza sztywność stawów, przyczepów mięśniowych i ścięgien oraz wspomaga leczenie takich dolegliwości jak dna moczanowa – artretyzm i reumatyzm stawów.

Tak więc nie ma żadnych przeciwwskazań by każdy mógł ruszyć się z kanapy, zwłaszcza teraz przy tak sprzyjających warunkach pogodowych. Nie zdążymy zauważyć kiedy nagle nasze samopoczucie się polepszy, kiedy uśmiech nie będzie schodził nam z twarzy, kiedy energia będzie z nas kipiała.

Myślę, że trzeba pozbyć się tych stereotypów i pokazać naszym rodzicom i dziadkom, że życie nie kończy się po 50-tce.