Piękna i zdrowa opalenizna

Naturalna i brązowa opalenizna to letnie marzenie niemal każdego. Jednak rozkoszując się kąpielami słonecznymi często zapominamy o tym, jak groźne dla skóry są promienie słoneczne. Warto znać zasady bezpiecznego opalania, bo wtedy nasza skóra będzie miała piękny kolor i zachowa zdrowy wygląd. Korzystając z kąpieli słonecznych musimy przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że promienie słoneczne wysuszają skórę, niszczą włókna kolagenowe, powodują przebarwienia, a także poważne choroby skóry o podłożu nowotworowym.

Tan woman applying sunscreen on her legsMimo to, że wiemy, jak bardzo słońce może nam zaszkodzić, dalej marzymy o kuszącej opaleniźnie. Jak zatem połączyć nasze marzenia o skórze w odcieniu czekolady z twardą rzeczywistością?

PRZYGOTUJ SKÓRĘ
Na 3–4 tygodnie przed urlopem zacznij przyjmować tabletki lub pij soki z beta-karotenem, który nadaje naskórkowi lekko brązowy odcień. Dzięki temu skóra będzie lepiej chroniona na słońcu, a po opalaniu zyska bardziej złocisty kolor. Na tydzień przed wyjazdem zrób też piling, ponieważ po złuszczeniu martwych komórek naskórka słońce jednolicie opali skórę.

beta karotenSTOSUJ KREMY Z FILTREM
Nim kupisz kosmetyk przeciwsłoneczny, sprawdź swój fototyp, weź także pod uwagę, dokąd wybierasz się na wakacje. Produkt nakładaj często. Pierwszy raz nałóż go 20 minut przed wyjściem na słońce. Na całe ciało powinnaś zużyć porcję kosmetyku wielkości piłeczki tenisowej. Aplikację powtarzaj co 2 godziny, a także po każdej kąpieli, bo po pływaniu nawet kremy wodoodporne tracą część właściwości ochronnych.

opalanie+filtr OPALAJ SIĘ Z ZEGARKIEM
Pierwsze opalanie powinno trwać nie dłużej niż 10–20 minut, najlepiej w godz. 8–11 i po 15. Kiedy skóra będzie już lekko brązowa, możesz wydłużyć pobyt na słońcu. Jednak im wolniej będziesz zdobywała wymarzoną opaleniznę, tym będzie ona trwalsza.

SOLIDNIE NAWILŻAJ SKÓRĘ
Codziennie wieczorem i rano wklepuj w naskórek lekki balsam posłoneczny lub zwykły, nawilżający. To pozwoli ci uniknąć schodzenia skóry. Poza tym skóra nawodniona jest bardziej gładka i ładnie odbija światło, więc opalenizna będzie prezentować się na niej wyjątkowo pięknie. Firma Herbamedicus w swojej ofercie ma idealny produkt. Jest to mleczko Panthenol Plus Milk  http://www.herbamedicus.pl/produkty/na-piekna-skore/panthenol-plus-milk . W jego składzie znajdziemy aż 11% czystego pantenolu, dodatkowo preparat ten wzbogacony jest unikatowym kompleksem roślinnym zawierającym wyciąg z aloesu, rokitnika, nagietka, wierzby, oczaru, rzepiku oraz olejek migdałowy i olejek z awokado, który również ma właściwości łagodzące, pielęgnacyjne oraz nawilżające. Dodatkową zaletą mleczka Panthenol Plus Milk jest to iż doskonale sprawdza się w pielęgnacji ciała jak i twarzy. Dzięki wysokiej zawartości pantenolu mleczko delikatnie się rozprowadza, nie powodując dodatkowych podrażnień po kąpielach słonecznych. Opakowanie  mleczka wyposażone w pompkę, przez co jest bardzo praktyczne i  wygodne na plaży.

Tak więc aby wrócić z wakacji z uśmiechem na twarzy, pamiętajmy, że piękna skóra to zdrowa skóra!
Panthenol- nie tylko na poparzenia słoneczne

Miłośnicy opalania znają panthenol z kosmetyków łagodzących podrażnienia i oparzenia słoneczne. Nie wszyscy wiedzą jednak, że panthenol jest składnikiem wielu innych kosmetyków.

Panthenol jest prowitaminą witaminy B5. Prowitamina oznacza, że substancja w organizmie, a także na skórze zostaje przetworzona w witaminę B5 czyli kwas pantotenowy. Kwas ten pełni bardzo ważną rolę w procesie przemiany materii i występuje w niemal każdej komórce organizmu. Występuje w wątróbce, pszenicy, produktach zbożowych, jajkach, warzywach i drożdżach i wielu innych produktach żywnościowych. Dlatego niedobór tej witaminy właściwie nie występuje.

Podraznienia-po-goleniu_image_width_330Panthenol stosowany zewnętrznie przyspiesza podział komórkowy komórek skóry, działa łagodząco na podrażnioną i zaczerwienioną skórę, jest korzystny również dla skóry poparzonej co świadczy jego występowanie w kosmetykach po opalaniu. Ale warto zaznaczyć, że panthenol działa na skórę leczniczo. Badania naukowe udowodniły, że panthenol wnika w głąb skóry, przenika naskórek, gromadzi się w skórze właściwej i zmienia się w witaminę B5 czyli kwas pantotenowy. Kwas ten dochodzi nawet do naczyń krwionośnych w skórze, dzięki czemu wzrasta poziom witaminy B5 we krwi. Zawartość panthenolu w kremach i balsamach powoduje, że preparat  ma nie tylko działanie łagodzące czy lecznicze, ale również łatwiej się rozprowadza, poza tym dzięki temu, że może gromadzić wodę powoduje nawilżanie skóry. Dzięki temu skóra jest miękka i jędrna.  Panthenol jest również składnikiem wielu szamponów i odżywek do włosów. Wykazuje on bowiem wysokie powinowactwo do keratyny włosów, dzięki czemu jest łatwo wchłaniany przez włosy, nadając im połysk, gładkość, grubość i nawilżenie. Innym kosmetykiem gdzie również znajdziemy pantenol jest lakier do paznokci. Wnikając w płytkę paznokcia, panthenol nawilża ją i regeneruje, co sprawdza się zwłaszcza w przypadku kruchych i łamliwych paznokci oraz gdy płytka jest wysuszona i zniszczona przez lakiery i zmywacze do paznokci.

włosy Panthenol nie jest konserwowany i nie powoduje alergii, nie jest toksyczny, nie podrażnia skóry.  Dlatego jest to składnik bardzo dobrze tolerowany, praktycznie nie zdarzają się przypadki podrażnienia i uczulenia z jego strony.

Firma Herbamedicus wyszła naprzeciw oczekiwaniom klientów i w swoim asortymencie ma mleczko Panthenol Plus Milk http://www.herbamedicus.pl/produkty/na-piekna-skore/panthenol-plus-milk  . W jego składzie znajdziemy aż 11% czystego pantenolu, dodatkowo preparat ten wzbogacony jest unikatowym kompleksem roślinnym zawierającym wyciąg z aloesu, rokitnika, nagietka, wierzby, oczaru, rzepiku oraz olejek migdałowy i olejek z awokado, który również ma właściwości łagodzące, pielęgnacyjne oraz nawilżające. Dodatkową zaletą mleczka Panthenol Plus Milk jest to iż doskonale sprawdza się w pielęgnacji ciała jak i twarzy.
Podsumowując właściwości i działanie panthenolu:
– łatwo wnika w głąb skóry, włosów i paznokci,
– zmniejsza utratę wody przez naskórek i skutecznie nawilża skórę, nadając jej miękkość i elastyczność,
– panthenol stymuluje podziały komórkowe, dzięki czemu działa gojąco i regenerująco,

– pomocny przy gojeniu ran i drobnych uszkodzeń skóry oraz leczeniu blizn,
poprawia barierę lipidową naskórka, już po 7 dniach zastosowania skóra staje się bardziej nawilżona i mniej łuszcząca,
– panthenol działa łagodząco i przeciwzapalnie,

– pomocny przy podrażnieniach skóry, polecany przy oparzeniach posłonecznych oraz po goleniu i depilacji, łagodzi zaczerwienienie, podrażnienie i swędzenie,
nawilża, wygładza i pogrubia włókno włosa, nadaje włosom połysk, ułatwia rozczesywanie, zapobiega rozdwajaniu końcówek,
– poprawia stan zniszczonej lakierowaniem płytki paznokci,
bardzo dobrze tolerowany przez skórę, nie podrażnia, ani nie uczula.

Łuszczyca- jedna z najczęściej występujących chorób skóry

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, która charakteryzuje się stanem zapalnym i łuszczeniem skóry. Jest schorzeniem niezakaźnym i objawia się nadmierną produkcją naskórka. Przeciętny człowiek regeneruje naskórek w ciągu około 28 dni. W przypadku łuszczycy proces ten przebiega w ciągu zaledwie nawet 3-4 dni. Szacuje się, że na łuszczycę choruje około 1-3% ludzi na świecie i dotyka ludzi we wszystkich grupach wiekowych, jednak częściej dorosłych, w równym stopniu kobiety i mężczyzn. W wielu przypadkach łuszczyca dziedziczona jest rodzinnie, jednak jej sposób dziedziczenia nie jest do końca poznany.

rozwój-łuszczycy1Objawy zmian łuszczycowych mogą się różnić w zależności od jej rodzaju. Najczęściej to czerwone, pogrubione zmiany na skórze tzw. wykwity, zwykle w kolorach czerwoności. Są one wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Zmiany łuszczycowe mogą mieć jednak zróżnicowany wygląd i formę. W zależności od rodzaju łuszczycy mogą być to przykładowo pojedyncze czerwone zmiany, zmiany pokrywające znaczną część ciała, czy też zmiany w postaci krostek ropnych.

Łuszczyca Zmiany łuszczycowe mogą też przybrać postać srebrzystych łusek. Jest to nadprodukcja naskórka, która jest wypychana do górnej powierzchni skóry zbyt szybko. Dlatego ta warstwa obumiera i przekształca się w łuskę, która gdy już wyschnie najczęściej odpada od zmiany łuszczycowej.

Bardzo charakterystycznym objawem łuszczycy jest świąd zmian skórnych. Duży odsetek chorych doświadcza swędzenia wykwitów. Świąd częściej występuje przy nieleczonych zmianach. W przypadku bardzo silnego świądu może on skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie oraz wywoływać znaczny dyskomfort.

Najczęściej występują na łokciach, kolanach i nogach, skórze głowy pokrytej włosami, twarzy, dłoniach, stopach oraz w dolnej części pleców. Mogą jednak pojawić się w dowolnej części ciała dotykając także paznokci, genitaliów czy jamy ustnej.

łuszczyca2  W przypadku łuszczycy leczenie rozpoczyna się od leczenia zewnętrznego miejscowego, które jest dwuetapowe. Pierwszą czynnością jest pozbycie się nagromadzonej łuski. Najczęściej stosuje się do tego celu maści salicylowe, które skutecznie usuwają nagromadzony, martwy naskórek. Przy pozbywaniu się łusek należy zachować ostrożność i nie dopuścić do podrażnienia zmian. W drugim etapie leczenia zewnętrznego przechodzimy do właściwego leczenia zmian chorobowych. Po pozbyciu się łuski stosuje się maści, kremy i płyny miejscowo, na ogniska łuszczycowe. Ich działanie polega na zahamowaniu rozwoju i podziału komórek skóry. Doskonałym preparatem stosowany w leczeniu łuszczycy jest Maść z Konopi Forte firmy Herbamedicus http://masczkonopi.pl/. Zawarte w maści ekstrakty fiołka wonnego, fiołka trójbarwnego, łopianu czy olejku melisowego skutecznie łagodzą podrażnienia występujące na skórze. Również olej konopny, którego zawartość w maści przekracza 30% ma wyjątkowo skuteczne działanie przeciwalergiczne, co wpływa na szybką regenerację skóry, stymuluje do poprawy jej wyglądu.

KonopnaLeczenie objawów łuszczycy może trwać od kilku do kilkunastu tygodni i może być często uciążliwe dla samego chorego. Maści często są tłuste, brudzą ubrania i czasem także nieprzyjemnie pachną. Do tego trzeba zaznaczyć, że aby leczenie przyniosło efekt należy smarować się codziennie (lub często kilka razy dziennie).  Dlatego warto zaznaczyć, że Maść z Konopi Forte firmy Herbamedicus  bardzo łatwo się rozprowadza na skórze i nie pozostawia tłustej warstwy po nałożeniu. Również bardzo dobrze się wchłania. W przypadku, gdy leczenie zewnętrzne nie daje oczekiwanych rezultatów lub łuszczyca ma charakter ciężki stosuje się inne metody leczenia jak fototerapia czy leczenie biologiczne.

Olejek z konopi – niedoceniony eliksir młodości

Od wielu lat konopie kojarzone są głównie z podgatunkiem konopi indyjskich, z których otrzymuje się haszysz. Mało kto wie, że konopie były wykorzystywane jako rośliny dające włókna, a także olej. W polskiej kuchni taki olej stosowano do okraszania ziemniaków i kasz, dodawano go do sałatek. Potem na długo o nim zapomniano, a jego jedyne zastosowanie na przestrzeni ostatnich lat ograniczało się do przemysłu chemicznego – jako składnik farb, pokostu, mydeł i lakierów. Dziś olej konopny przeżywa drugą młodość.

     Cannabis_male_flowersOlej z konopi w 70% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasu linolowego, alfa-linolenowego oraz z witaminy A, D i E, ma również w swoim składzie fitosterole, fosfolipidy i minerały. Barwa oleju jest zielona – jest to wynik zawartości występującego w nasionach chlorofilu.

Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju konopnym, a szczególnie kwas linolowy i alfa-linolenowy, nazywane są prekursorami hormonów miejscowych, takich jak prostoglandyny, które odpowiedzialne są za utrzymanie skóry w dobrej formie. Ich obecność ma wpływ na dłuższe utrzymanie młodego wyglądu. Natomiast ich brak jest przyczyną złej kondycji skóry, w wyniku czego pojawiają się podrażnienia, zaczerwienienia, łojotok, trądzik, przebarwienia, stany zapalne, problemy ze skórą atopową, a nawet łuszczyca. Skóra staje się sucha, nieodporna na czynniki zewnętrzne, a także mniej elastyczna. Właśnie taki stan jest pierwszym powodem tworzenia się zmarszczek. Obecność w organizmie kwasów linolowego i alfa-linolenowego, umożliwia wbudowanie w strukturę skóry tak zwanego cementu międzykomórkowego, przez co skóra staje się elastyczniejsza, bardziej odporna na szkodliwe promieniowanie słoneczne oraz na toksyczne zanieczyszczenia. Pod ich wpływem tworzy się bariera ochronna, naskórek jest lepiej nawilżony, ma właściwy koloryt i brak przebarwień.

 Olej konopny ma skład chemiczny zbliżony do naturalnego tłuszczu tworzonego przez ludzką skórę. Właśnie dzięki temu jego obecność w kremach, balsamach i innych kosmetykach jest przez skórę bardzo dobrze przyjmowana. Maść z Konopi Forte firmy Herbamedicus http://masczkonopi.pl/ zawiera aż 30% wysokiej jakości olejku z nasion konopi oraz zrównoważoną mieszankę 17 ziół. Maść ta zawiera również oleje roślinne do regeneracji, które spowalniają procesy starzenia się skóry, oleje i wyciągi z ziół o działaniu antyseptycznym i przeciwzapalnym. Zastosowanie w Maści z Konopi Forte fiołka wonnego, fiołka trójbarwnego, łopianu czy olejku melisowego szczególnie dobrze wpływa na zmiany trądzikowe, łojotok i rozszerzone pory. Takie problemy jak np. egzema czy łuszczyca są w znacznym stopniu złagodzone. Olej konopny ma wyjątkowo skuteczne działanie przeciwalergiczne. Świetnie regeneruje skórę, stymuluje do poprawy jej wyglądu, działa przeciwstarzeniowo. Stosując Maść z Konopi Forte zauważyć można, że bardzo łatwo się rozprowadza na skórze i nie pozostawia tłustej warstwy po nałożeniu. Również bardzo dobrze się wchłania. Maść z Konopi Forte w 100% wyprodukowana jest z naturalnych składników, a zatem można ją stosować długoterminowo.

KonopnaWiele osób obawia się, że stosowanie oleju konopnego może wpłynąć na zaburzenia, takie jakie występują po stosowaniu rośliny z podgatunku indyjskiego. Nie ma ku temu podstaw, gdyż olej konopny tłoczony na zimno z nasion jest wolny od substancji psychoaktywnych, które występują w innych częściach tej rośliny.

Trądzik. Jak sobie z nim radzić?

Trądzik jest prawdziwą zmorą nastolatków, ale nie tylko, coraz częściej występuje u osób pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Trądzik zaniedbywany i nie leczony może poważnie uprzykrzyć życie i jeśli w porę się nim nie zajmiemy, może mieć przewlekły przebieg i pozostawić trwałe ślady, takie jak przebarwienia i blizny. Można śmiało stwierdzić, że trądzik jest chorobą, która obejmuje okolice łojotokowe (twarz, ramiona, plecy). Trądzik występuje pod postacią zaskórników, krost, grudek i wykwitów ropnych. Przyczyną tych zmian jest przerost gruczołów łojowych, łojotok, czyli nadmierne wydzielanie sebum, nadmierne rogowacenie lub obecność bakterii (Propioniobacterium acnes). Nierzadko jest tak, że na pojawienie się zmian skórnych mają wpływ również zaburzenia hormonalne.

trądzik2Każda z postaci trądziku charakteryzuje się różnym stopniem nasilenia i wymaga innego leczenia. Jednak celem każdego leczenia jest zapobieganie nadmiernemu rogowaceniu skóry i zahamowanie rozwoju bakterii oraz zmniejszenie łojotoku. Należy uzbroić się w cierpliwość i zacząć działać.

W przeciwdziałaniu trądzikowi zwykle wystarcza leczenie miejscowe, które ogranicza się  do smarowania zmienionej chorobowo skóry odpowiednim lekiem. Leki zawierają substancje zmniejszające rogowacenie, wydzielanie łoju lub środki utrudniające wzrost bakterii. Proces leczenia można wspomagać używając dermokosmetyków do pielęgnacji skóry. W dobie świadomego dbania o własne zdrowie, przewagę mają preparaty naturalne, pozbawione szkodliwych związków chemicznych.

Preparat DermoRevital http://www.dermorevital.pl/ firmy Herbamedicus zawiera kombinację 23 ekstraktów ziołowych i substancji aktywnych uzyskanych z boczniaka ostrygowatego i grzyba japońskiego shitake, będących beta-glukanami, które odbudowują uszkodzony naskórek. Niektóre z zawartych w balsamie ziół np. aloe vera, nagietek, rumianek, arnika czy dziurawiec, zawierają substancje znane ze swojego dobroczynnego działania w leczeniu trądziku, łuszczycy, zapalenia skóry, przewlekłego owrzodzenia oraz różnych form wyprysków.

DermorevitalPamiętajmy, że najważniejsza jest profilaktyka! Codzienne, dokładne oczyszczenie skóry łagodnym środkiem myjącym. Czysta cera zaczyna się od czystych porów. Odblokowując myciem skóry ujścia mieszków włosowo-łojowych w skórze, zmniejszamy zagrożenie i nasilenie trądziku oraz przywracamy skórze zdrowy i ładny wygląd. Bardzo ważna jest też pielęgnacja odpowiednimi preparatami, by dostatecznie nawilżyć, odżywić, zmatowić skórę, i w ten sposób ograniczyć produkcję łoju.

Dbaj o skórę zimą!!!

 Minęło lato, jesień zaraz się skończy i nadejdzie zima, która jak to zwykle bywa będzie ciągnęła się przez najbliższe pół roku.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak niepogoda za oknem i ogrzewanie w mieszkaniach wpływają na stan naszej skóry. Ciągłe zmiany temperatur są dla niej utrapieniem. Zdarza się też tak, że przestajemy dbać o nasze ciało, tak jak robimy to latem. Wtedy jest nam ciepło, odkrywamy się i pilnujemy, by skóra zawsze była świeża, gładka i miękka. Natomiast zimą, po kąpieli, w pośpiechu ubieramy się zapominając, że teraz skóra potrzebuje szczególnej uwagi.

W naszym asortymencie znajdziecie dermokosmetyk, który służył Wam latem i posłuży również zimą- jest to preparat całoroczny.

HERBAMEDICUS PANTHENOL PLUS  http://herbamedicus.com.pl/inne-produkty/36-panthenol-plus-milk-200-ml.html to regenerujące i łagodzące mleko o wysokiej zawartości panthenolu (11%) wzbogacone unikatowym kompleksem roślinnym zawierającym wyciąg z aloesu, rokitnika, nagietka, wierzby, oczaru, rzepiku oraz olejek migdałowy i olejek z awokado. Mleko rewitalizuje i regeneruje skórę podrażnioną nadmiernym opalaniem. Idealny na skórę suchą, popękaną,  jak i na atopowe zapalenie skóry. Jest także odpowiedni do pielęgnacji skóry twarzy.

Jego skład to w 100% naturalne szwajcarskie zioła, m.in.:

Aloes- używany jako pierwsza pomoc w poparzeniach, drobnych zranieniach i oparzeniach słonecznych. Działa chłodząco na podrażnioną skórę.
Rokitnik- przeciwdziała dehydratacji i wspomaga barierę ochronną skóry z długotrwałym efektem  nawilżającym.
Oczar wirginijski- poprawia elastyczność skóry.
Nagietek lekarski- łagodzi suchą i podrażnioną skórę.
Wierzba biała- obniża temperaturę skóry.
Olejek migdałowy- łagodzi i zmiękcza skórę.
Olejek z awokado- wspomaga odnowę komórkową i regenerację cery.

Pamiętajmy, nasze ciało to skarb, o który musimy dbać o każdej porze roku!!!

Poparzenia słoneczne

Nadeszło długo wyczekiwane lato. I jak na razie na pogodę nie mamy co narzekać . Słońce świeci, temperatura wysoka więc pozostaje nam tylko korzystać z tych dobrodziejstw. Wystarczy dłuższy spacer w pełnym słońcu bez osłonięcia skóry, beztroska praca w ogródku mimo żaru lejącego się z nieba lub dłuuugie plażowanie… By nasze wakacje nie stały się koszmarem pamiętajmy by chronić naszą skórę przed szkodliwymi działaniami promieni UVA i UVB stosując kosmetyki z wysokimi filtrami SPF. Jeśli jednak nie udało by się nam ustrzec przed słońcem i poczujemy, że nasza skóra płonie nie zwlekajmy gdyż z oparzeniem słonecznym nie ma żartów. Pozornie niegroźne zaczerwienienie migiem może przemienić się w ogniście czerwone zmiany, które piekielnie pieką. A po nich bolące rany i nawet blizny.

Fotka 7By załagodzić zaczerwienienia zacznij od kojącego prysznica. Początkowo strumieniem wody letniej a następnie chłodnej- nigdy nie lodowatej gdyż taka może spowodować szok termiczny. Możesz też zastosować zimne okłady z mleka lub kefiru.

Jeśli jednak domowe sposoby nie okażą się skuteczne zastosuj preparat, który możesz znaleźć w aptece. DermoRevital http://dermorevital.pl/ zawiera kombinację 23 ekstraktów ziołowych i substancji aktywnych uzyskanych z boczniaka ostrygowatego i grzyba japońskiego shitake, będących beta- glukanami. Ważnymi składnikiem jest pantenol, który łatwo penetruje do głębszych warstw skóry, gdzie ulega przekształceniu w kwas pantotenowy, który jest naturalnym składnikiem występującym w skórze. Inne składniki to m.in. olej rokitnikowy, aloes zwyczajny, nagietek lekarski, masło kante, olej migdałowy. To połączenie bioaktywnych składników rewitalizuje skórę wystawioną na zwiększoną ekspozycję promieni słonecznych po opalaniu na słońcu jak i w solarium, a także skórę która uległa oparzeniom pod wpływem działania wysokiej temperatury.

Fotka 4Warto też dodać , że preparat ten ogranicza wpływ negatywnych czynników na skórę, regeneruje skórę wystawioną na działanie wiatru, zimnej wody morskiej czy substancji chemicznych. Również przyśpiesza odnowę uszkodzonej tkanki skórnej w postaci blizn i rozstępów.

Uwaga! Oparzenie słoneczne może silnie boleć. Aby załagodzić ból, sięgnij po środki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty. Jeśli ból nie ustępuje, a nawet nasila się, jak najszybciej udaj si do lekarza. Potrzebujesz fachowej pomocy.

Życzymy jednak by każdy z Was wymarzone wakacje spędził bez jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Gdyż właśnie na to cały długi rok czekamy…