Aaa… psik! Jak sobie radzić z wiosenną alergią?

Za oknem powoli robi się coraz bardziej zielono, przyroda budzi się do życia. Pogoda zachęca do spacerów i korzystania z pierwszych promieni słońca. Oznacza to chyba, że wiosna w tym roku zawita do nas dość szybko… 🙂

Niestety ten okres nie wszystkim kojarzy się pozytywnie. Dla alergików wiosna to czas, kiedy zaczynają kwitnąć rośliny, a wiosenne porządki przyprawiają o kaszel, katar i ból głowy. Cieknący nos, zapuchnięte i bolące oczy oraz ciągłe kichanie, to typowe objawy alergii.

alergia1_hemera   katar alergia

Alergia wynika z nieprawidłowej reakcji organizmu człowieka na czynniki, które powinny być obojętne dla zdrowia. Odpowiedzialne za to są alergeny obecne np. w pokarmach, pyłkach roślin, grzybach czy kurzu. Rolą układu odpornościowego jest ochrona organizmu przed czynnikami alergennymi. Jeśli układ immunologiczny wykryje niebezpieczeństwo, zaczyna walczyć, czego objawami są różnego rodzaju dolegliwości, takie jak np. alergiczny nieżyt nosa, kichanie, alergiczne zapalenie spojówek i kaszel. Najczęściej spotyka się dwa rodzaje alergii: wziewną i pokarmową. W pierwszej, substancje uczulające dostają się do organizmu drogą inhalacyjną (przez układ oddechowy), w drugiej przez układ pokarmowy.

Pojawianie się objawów alergii jest ściśle związane z sezonowością pylenia roślin – można więc powiedzieć, że trwa od połowy lutego nawet do połowy października.

kalendarz

Alergia pyłkowa dotyka osób w różnym wieku. Objawy mogą się zacząć się już około 3 roku życia, jak i po 50 roku życia. Również objawy alergii nie są stałe – mogą się one równie dobrze nasilić, jak i osłabić z wiekiem.
O tym, czy faktycznie mamy alergię na pyłki, czy też po prostu dopadł nas zwykły katar, łatwo się przekonać. Objawy występują wkrótce po zetknięciu z alergenem – po spacerze w lesie, ścięciu trawy. Jeśli na pewno wcześniej się nie zaziębiliśmy, a przy okazji jest ciepło i słonecznie, a nam w dodatku łzawią oczy, diagnoza jest pewna-alergia!!!  🙁

Jak sobie z nią poradzić??

W aptekach są leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty, ale jeśli uczulenie jest silne, powinniśmy odwiedzić lekarza alergologa, który najprawdopodobniej przepisze nam leki przeciwhistaminowe. Niektóre osoby skarżą się jednak na efekty uboczne preparatów antyalergicznych – m.in. senność i uczucie osłabienia. Doskonałą alternatywą tych leków jest Maść Borsucza firmy Herbamedicus http://www.borsuczamasc.pl/ .

Borsucza_50ml_PL

Jest to maść, która w swoim składzie zawiera harmonijnie wyważoną mieszankę 20 rodzajów naturalnych ekstraktów ziołowych, dzięki którym złagodzisz objawy alergii.  Maść jest odpowiednia do nacierania oraz masażu klatki piersiowej, gardła, szyi, pleców lub czoła i skroni. Po masażu szybko uwalniają się substancje aktywne, które mają korzystny wpływ na problemy z oddychaniem, pomagają w rozluźnieniu dróg oddechowych oraz zwiększają ukrwienie skóry w miejscu aplikacji. Po za tym substancje te pomagają rozluźnić mięśnie zmęczone kaszlem i działają pobudzająco na wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych, pobudzając  odkrztuszanie. Dodatkowo łagodzą obrzęk śluzówek małżowin nosowych.

Maść Borsucza firmy Herbamedicus nie powoduje żadnych efektów ubocznych.
Pamiętajmy również by:

– rozsądnie wybierać wyjścia z domu, najlepiej robić to po deszczu, bo oczyszcza on powietrze z pyłków,

–  w miesiącach, kiedy uczulająca roślina pyli najmocniej, starajmy się jak najmniej czasu spędzać na dworze. To trudne, zwłaszcza w przypadku dzieci, które wiosną i latem lubią bawić się poza domem,

– starajmy się też nie wpuszczać pyłków do domu, podczas jazdy samochodem nie otwierać okien,

– zaczerwienione oczy chrońmy okularami przeciwsłonecznymi,

– używajmy też kropli do nosa i oczu,

– wietrzmy pomieszczenia po zmierzchu.

 ….i czekajmy aż to wszystko minie…;)

 

 

 

 

Latest Comments
  1. falka
    Odpowiedz -
  2. fremma
    Odpowiedz -

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *